Én a magam részéről a tavalyi díj sorsával nem vagyok maradéktalanul elégedett, mivel úgy vélem ez a Strasbourg egy jóval erősebb választás lett volna, mint a végső győztes 7Wonders. Amit talán ellenérvként fel lehet hozni az a hosszabb játékmenet – annak ellenére, hogy a zsűri szerint ez elvárás az ilyen játékokkal szemben –, viszont előbbi licitálós jellege miatt sokkal aktívabb interakció jellemzi, mint a cím első nyertesét. Pont a licitálós alapjelleg miatt természetesen a kompetitív játékok közé kell sorolnunk. Bár ez is remekül meg van valósítva, a játék igazi erősségét mégis az elsősorban területszerzéshez kapcsolódó feladatok kiválasztása adja, mely rögtön a játék elején eldöntheti sorsunkat, ha túl bátortalanok vagy túl mohók vagyunk.
![]() |
Termékek és privilégium |
![]() |
Licitkörök és fázisok |
A játék 5 nagy körből áll, és minden körön belül 9 fázis van, amiből az első hét licitálási az utolsó kettő pedig építkezési. Először tehát ismerkedjünk meg a licitálás menetével. Minden játékos egy 24 lapból álló licitpaklival rendelkezik melyben 1-6 értékű licitlapok vannak. A 24 lapos paklit belátásunk szerint kell 5 körre felosztanunk. Minden kör kezdetén elkezdünk húzni belőle lapokat, és addig húzunk, amíg elégségesnek nem érezzük az adott körre a rendelkezésre álló liciterőt. Ezután a licitlapokat csoportokra kell osztanunk. A csoportokat majd csak egyben használhatjuk fel licitálásra. Minden licitfázisban egy körös licit van, a kezdőjátékostól, aki az előző licitkör nyertese sorban mindenki dönt, hogy felfed egy licitcsoportot, vagy passzol. Egálnál a hamarabb licitáló nyer.
![]() |
Licitcsoportok |
A licitfázisok három típusra oszthatóak. Minden körben az első a királyi posztért folytatott licit. Az első két helyezett kerül díjazásra. A nyertes a királyi a második a püspöki posztot foglalhatja el a városi tanácsban.
A király előjoga az utolsó fázisban felhelyezni az adott körhöz tartozó épületet, a püspök pedig a 8. fázisban egy kápolnát helyezhet el a városban. Az ezt követő körök két csoportra oszthatóak.
![]() |
Városi tanács |
A harmadik, ötödik és hetedik fázisokban kereskedésért licitálunk. Itt csupán a nyertes jut lehetőséghez, ám ő a termékei közül bármennyit pénzzé tehet.Minden körben az utolsó kereskedés fázis nyertese elfoglalhatja a tanácsban a kereskedőknek járó posztot is egy családtagjával.
![]() |
A város (családtagokkal, épületekkel és kápolnákkal) |
Az utolsó fázis a királyé, aki az adott körhöz tartozó épületet helyezheti fel a városba egy épület helyre. Az épületek pontértéke kettőtől hatig változhat, amit a vele oldalszomszédos mezőkön álló családtagok fognak megkapni.
![]() |
Célok |
Célok
Ahogy már korábban írtam a játék legkomolyabb stratégiai döntést igénylő pontja a feladatok kiválasztása. A feladatok jellemzően a családtagok városban való elhelyezésével szemben támasztanak valamilyen követelményt. Mintát, meghatározott pozíciók megszerzését, meghatározott épületek köré lehelyezett családtagokat kívánnak meg. Ezekből a célokból minden játékos ötöt húz a játék elején, amiből tetszőleges számút eldobhat. Amiket viszont megtart, azokat nem árt teljesíteni is.
![]() |
Pontozó lapok |
A városban elhelyezett minden családtag egy pontot ér. További egy pontot jelent minden a családtaggal szomszédos kápolna. A családtagokkal oldalszomszédos épületek annyi pontot érnek amennyi fel van tüntetve rajtuk. Minden teljesített cél annyi pontot hoz, amennyi a célkártyán fel van tüntetve. A nem teljesített küldetésekért azonban le kell vonni 3 pontot. Minden fel nem használt privilégium token további 1 pontot jelent.
![]() |
Családtagok |
Legelőször is a kiváló színergonómiát kell dicsérnem. A technikai elemek lila és bézs színekből építkeznek, amelyek megfelelően kontrasztosak, jól láthatóak, ám mégsem zavaróan rikítóak. A licitköröket, a privilégiumokat, a termékeket és az épületeket egyaránt kartonlapkákkal oldották meg, melyek minőségével szemben nem lehet okunk panaszra. A családtagjainkat fa figurákkal jelezhetjük, a licitlapok pedig a családunk színeiben pompáznak és funkciójukhoz illően egyszerűbb grafikával rendelkeznek.
Értékelés
Nyelvfüggőség: Nyelvfüggetlen
Játékosok száma 3-5
Kivitelezés 8/10
Szerencsefüggetlenség 9/10
Bonyolultság 7/10
Stratégiai tér 8/10
Játékidő 120 perc
Szubjektív élmény 8/10
Összhatás 8
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése